19.11.2020 14:21 - Мода: История на плетенето - част 5
Автор: u4itel Категория: Изкуство

Последна промяна: 19.11.2020 14:23

Плетачната машина започнала да "облича" първо краката на французите преди повече от 400 г., когато изобретателят й от Англия - Уилям Лий, намира положителен отговор след отказа на Елизабет I под предлог, че ръчните плетачи ще затънат в бедност. Този църковен уредник починал в мизерия, но идеята му била продиктувана от любов към дама, която не му обръщала внимание, защото все плетяла.

В наши дни без нея съществуването ни е абсолютно невъзможно. Населението на Земята е огромно, а и днес плащаме много за малко жилище.

Има ли днес бъдеще ръчното плетене и дали създаваме изкуство, правейки много бавно дрехи (пуловер за възрастен се плете около 3 мес.)? Ниски транспортни разходи за инструменти като игли, които не заемат място, а маркировки (които можем да си направим и от остатъци от друга прежда) се правят под формата на сувенири. Най-евтини са бамбуковите игли, които за да са гладки, от време на време намазваме с парафинена свещ. Вместо вълна използваме памучени чилета с изпредан и оцветен памук, а и акрилните меки прежди са с ниски цени. Не спирайте да бъдете креативни като дизайнерката Елза Скиапарели (живяла до 70-те на миналия век), сътворила плетени пуловери. (Преди това друга дизайнерка от фирма "Шанел" на име Габриел Шанел налага тъкания туид).

Днес използваме компютри, за да уголемим схемата на плетивото или обърнем огледално при смяна на страната на картинката (жакарда). За съжаления списанията не ни казват "тук вземете червен (син и т.н.) конец, просто сам си броиш и един Уърд ии Ексел файл не е за пренебрегване. Различните размери се дават в скоби и ако си маркираш нужния, явно би си спестил объркване. Примерни инструкции за плетене на чорап ("Плетени шарени чорапи" на "Нежна" в Интернет). Има и сайтове на производители на прежда, които с видеа Ви запознават с плетенето. А сега вижте първата плетачна машина, задвижвана с педала и въглища:

Тагове:   мода,