17.01.2020 21:39 - За Леонардо да Винчи, Чарли Чаплин и София Лорен накратко
Автор: u4itel Категория: Изкуство

Последна промяна: 20.01.2020 15:21

И понеже в един учебник по английски език актьорьт от "Приятели" Дейвид Шуимър разказва за любими на него личности, то бегло ще ви запозная с:

1. Леонардо да Винчи - изобретател, изследовател и световноизвестен художник от края на 15 и началото на 16 век винаги ще изплува в съзнанието ви с най-известните си творби: едната сега във Франция, другата в Италия. Френската сега картина, открадната през 1911 и  върнала се 2 години по-късно, е портерт на богата и щастлива дама (с деца) (жена на богат търговец) го знаем като "Джокондата" (веселата дама с блестящ поглед). Типично за Леонардо: да работи върху произведенията си много време и по въпросния портрет той работил 16 години, наслагвайки боя, за да има плавно преливане, а не остри контрасти (за да използва добреусвоената от него техника "сфумато"). И тъй като взима Джокондата (или ако искате: Мона Лиза) със себе си, когато е нает като художник от френския крал, портретът (дори още не така завършен - няма ясни вежди) остава след смъртта му във Франция. Но другата му известна картина оства в родната му Италия: "Тайната вечеря". За Леонардо учените казват, че е имал късмета да е незаконно дете и все пак да се радва на вниманието на баща си, но да не учи в пълните с лъжливи сведения (догми, идващи от властимащите тогава) училища.

2. Чарли Чаплин: един европеец с бедно потекло, но голям успех. Талантът му сам да пише филмите си, да продуцира, да режисисра и да избира актьори (чрез кастинги) го отвежда в сърцата на много фенове. Знаем го с немите филми и прочутите серии на "Скитникът" през ХХ век. Казват за неговия бирмингамски произход: бил циганче, но доста симпатично и красиво. Чарли на младини е изключително чаровен и умишлено се загрозява в дуетите, филмирани с актрисата Една отначало. Но Европа с предразсъдъците си не му дава много шанс, може би и заради малцинствения му произход.

3. София Лорен: някои журналисти я наричат "кралицата на роклите". А  в българските кръстословици ще я откриете като актриса от филма (1960 г.) "Чочарка". Сега възрастна дама (на около 85) тя е известна с невероятния си английски, интелект и чар, самият съпруг на Елизабет Тейлър се очаровал от невероятните й познания, биейки го на скрабъл. Във филмите си тя е борбена и съблъзнителна едновременно.