22.02.2013 20:41 - 23 февруари - реквием за кралство Лотарингия
Автор: u4itel Категория: История

Последна промяна: 23.06.2013 17:40

Чия беше Лотарингия? Германска, френска или често пъти подхвърляна? А сега къде е? Ще видете нещо подобно във Франция, но самите французи я знаят като Лорен.

Но... Лотарингия била едно самостоятелно кралство и така се предвижвало от една на друга воюваща сила, прекроявало и смалявало, че се превърнало в херцогство. Всъщност превърнало се в две херцогства през 959 година, когато било под властта на Свещената римска империя (приемник на империята е днешна Германия) - Горна и Долна Лотарингия, като горната била южната част на Лотарингия, а северната е почти днешен Бенелюкс.

През 1697 година херцогство Лотарингия (това е по-скоро Горна Лотарингия, известна още като херцогство (Горен) Лорен) извоювало независимост от Франция и вече не било нито френско, нито немско по силата на мирен договор в нидерландския град Рийсвик (виж Деветгодишната война 1688-1697).

Всъщност това тогава кралство започнало да съществува, когато внуците на франкския крал Карл Велики разделили Франкската империя на три части - Западно франкско кралство, Средно франкско кралство и Източно фр. кралство. От първото и последното започнали да се развиват днешна Франция и днешна Германия. А средното... било Лотарингия, по името на своя владетел Лотар и се създало през 855 г. То стигало и включвало на север Нидерландия и на юг части от днешна Италия. Вижте картата: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Partage_de_l%27Empire_carolingien_au_Trait%C3%A9_de_Verdun_en_843.JPG

Но да се върнем отново на 1697 г., когато (Горна) Лотарингия (в Западна Европа навлиза името "Лорен", а не "Лотарингия") отново се появява на картата. Тогава била оглавена от  Леополд-Йосиф, а поданиците празнували избавянето си от Франция. Но неговият син - Франциск III, по-късно император Франц I - предпочитайки чувствата си и да стане император на Свещената римска империя на германската нация чрез своята съпруга Мария-Терезия, прави споразумение да предаде собственото си херцогство Лотарингия на поляка Станислав Лешчински, бивш крал на Полша. Последният обаче е тъст на френския крал и сключва договори през 1735 и 1738, според които Лотарингия след смъртта му става френско владение. Херцог Станислав Лешчински починал на 23 февруари 1766 г - това е краят на херцогство Лотарингия.

А през 1871 г. (след края на франко-пруската война) тази вече несамостоятелна част отново станала част от Германия (но да уточня, че не цял Лорен или, както в България продължаваме да наричаме, Лотарингия, преминала в Германия). И така до Първата световна война, когато Франция се сдобила пак с Лотарингия. През Втората световна война тази област също била сцена на бойни действия между Франция и Германия.

Но някогашна Лотарингия идейно възкръсва в предшественика на Европейския съюз, а именно Европейска общност за въглища и стомана.