21.12.2013 16:20 - Как Германия се оказа на най-правия път
Автор: u4itel Категория: Други

Последна промяна: 23.12.2013 10:45

Снимка: семеен архив
 Днес германците са сочени за пример сред европейците - не се опитват да мамят държавата, а така и себе си, склонни са да търсят по-евтини заместители или по-независими, а най-вече не мрънкат. Трябва ли обаче някой да ги копира и доколко? Местоположението им и историческото минало са преднина пред останалите държави, но не всички са склонни към тяхното ежедневие с постоянно бързо темпо. Всеки път, когато минавам през Германия, ми прави впечатление изрядната подредба, но ми липсват градинките с прости цветя, окичили например френските къщи или терасите със столове, обаче германците са твърде заети, за да пият кафе бавно и да се радват на уханния хляб от хлебарница, а не от супермаркет.
 С какво обаче германците поеха по най-правия път:
1. Пестеливост (рационална, не крайна)
  Известна е спестовността на германците - те заделят около 13% от доходите си за черни дни. (Макар че не могат да се мерят с нас българите, които спестяват, като си правят зимнина в буркани.)
Но особено прави впечатление отделното събиране на отпадъци, претопяването на стари автомобили и това се прави не само за лична облага. Разбира се, стимулирането никога не е излишно - за връщане на празна бутилка в магазин можете да получите понякога и 25 цента, ако на нея е отбелязано това. Но пък има и доста сурови глоби за провинителите и внимавайте къде хвърляте дъвката си!
2. Алтернативност
  Нека погледнем на какви енергийни източници се е спряла неслънчева Германия
На 3-ти октомври 2013 г. Германия успява да произведе 60% от необходимата за ползване енергия от слънчеви системи и вятърни генератори. Но цената на електроенергията далеч не е ниска - тя е около 2 пъти по-висока от тази в съседна Франция, но пък независимостта от други държави е това, което струва повече.
3. Добра разположеност - добри транспортни връзки
  Всеизвестно е, че германците обичат да пътуват и какво ли им остава предвид климата им, при условията на които все пак успяват да създадат енергия. И макар да не е голяма в световно ниво страна, по летища Германия се нарежда на 13-то място.
С особено значение в туризма са пътуванията по река - река Рейн и река Дунав.
4. Историческа необремененост с други континенти
  Интересно е, че Германия не се насочва към колонизиране на чужди континенти. И това е най-вече заради министър-председателя (райхсканцлер) на създадената през 1871 Германска империя - Ото фон Бисмарк. Последните си колонии Германия губи през 1919 г. Тази необремененост с колонии не насочва богатите хищни собственици на фирми към по-евтина работна ръка, чи
йто неуреден социален статус не влияе добре върху икономиката.
5. Образование според професионалните нужди
  Известна е дуалната система на образование - ученикът през последните 2-3 години на образованието си в професионално училище прекарва през седмицата на две места - 1-2 дена в училище и останалите в предприятие. Тази система съществува и във Франция. Очаква се през учебната 2014/2015 в България също да стартира такова обучение или по-скоро да се възродят стари практики, но с финансиране на обучението главно от бизнеса. Прочетете за предимствата и недостатъците тук:
6. Гладна мечка хоро не играе или германската интерпретация на пословицата
  Интересн
а е все по-голямата поява на германски вериги супермаркети в чужбина. Всичко накуп, евтино пазаруване или рекламиране на германския вкус, който привлича германци в чуждата страна - помислете сами.   По въпроса за развитието на Източна Германия и други от Източния блок търся издатели - вижте статията ми "Преводачка търси издателство" http://u4itel.blog.bg/biznes/2013/03/18/prevodachka-tyrsi-izdatelstvo.1065518

Тагове:   Германия,   прав път,

1. apostapostoloff - И в крайна сметка какво?
21.12.2013 17:35
Един гол хуй в ръце. Тъпият Дойчо няма НИКАКВИ имоти. Само 5 % от швабите имат собствено жилище! А в България само 5 % от българите нямат собствено жилище. Тъпия Фриц отново го наебаха и то с мека пишка. И той пак е с един гол хуй в ръце.
цитирай
2. u4itel - Нищо против мнението Ви, но нека да ...
22.12.2013 13:11
Нищо против мнението Ви, но нека да има мнение без нецензурни думи. Освен това аз не защитавам германския начин на живот. Както казах, иска ми се повече тераси с пейки, както сме свикнали в България да излизаме навън и да играем карти. По нрав от западноевропейците повече приличаме на белгийци и французи и копиране на германския живот няма да е правилно според мен.
цитирай

«  Март, 2024